piątek, 3 października 2014

[RECENZJA] Arashi - 5x10 All the Best! Clips 1999-2009 (DVD)
TYTUŁ: 5x10 All the Best! Clips 1999-2009 
RODZAJ: DVD - clips collection 
ARTYSTA: Arashi 
ROK WYDANIA: 2009
WERSJA: japońska
LICZBA PŁYT: 2 DVD
ZAKUP: cdjapan.co.jp
CENA4624 jpy/ok.140zł - w cenę wliczone było: 4571 jpy(płyta) - 10% zniżki - 600 jpy(punkty) + 1110 jpy(koszt wysyłki) 

OPAKOWANIE
[DVD1]
[DVD2]

Proste i schludne opakowanie bez żadnych bajerów. Zastanawiająca jest tylko okładka. Nie odkryłam jeszcze o choć chodzi, ale wierzę, że to wszystko co się na niej znajduje ma jakiś większy cel i można to wszystko jakoś sensownie wytłumaczyć.    

[a~utobus! (jego motyw przewijał się przez większość rocznicowych wydawnictw) + żyrafa]
[nie wiem co brała osoba projektująca okładkę, ale krowa, żyrafa, baranek/owieczka i ptaszek w jednym miejscu to dziwne połączenie XD]

DODATKI
Trochę trudno to nazwać pełnowartościowym dodatkiem, ale jest i nie wolno tego pominąć. 
Tekturowe "coś" z wypisanymi wszystkimi klipami i osobami, które je reżyserowały. Może nie jest za ładne, ale zaskakująco przydatne podczas oglądania. 

ZAWARTOŚĆ
Klipy, klipy klipy... 
 Każdy kto kiedykolwiek szukał teledysków Arashi wie, że nie jest to proste zadanie, szczególnie jeśli chodzi o starsze klipy. Na YouTube praktycznie ich nie ma, a jeśli są to tylko na chwilkę i to w niekoniecznie w dobrej jakości. Tak naprawdę najlepszym źródłem tego typu materiałów jest chomikuj.pl ale i tu trzeba się naszukać (szczególnie za czymś starszym i w lepszej jakości). Należy pamiętać również o tym, że nie do każdego singla w wersji limitowanej dodawano DVD z teledyskiem. 
Rozwiązaniem tych wszystkich problemów jest właśnie 5x10 All the Best! Clips 1999-2009. Wydany na dziesiątą rocznice zbiór mv'ek to najlepiej sprzedające się DVD w historii Arashi.

Na dwóch płytach znajdziemy: 
  •  31 teledysków - od debiutanckiego A.RA.SHI do Crazy Moon - Kimi wa Muteki oraz teledysk do piosenki Lucky Man, który wydany został kiedyś jako dodatek do albumu. Przyznam, że dzięki temu zbiorowi niektóre teledyski zobaczyłam pierwszy raz, np. nieco psychodeliczny klip do A Day in Our Life, prześliczne Ohmiyowe Hitomi no Naka no Galaxy czy Step and Go do którego nie potrafiłam się zmobilizować. 
  •  Komentarz zespołu lub jednego z członków przed każdym  klipem. Oczywiście nie ma angielskich napisów, ale moim zdaniem i tak warto to zobaczyć. Najbardziej rozpieszczone zostały fanki Sho, który zaprezentował się w pełnej krasie, z każdej możliwej strony i sytuacji (Sakurai zapychający się jedzeniem to widok, który zawsze cieszy oko XD ). Inną wartą uwagi rzeczą jest to, że część komentarzy nagrywana była w rożnych miejscach budynku, który jak podejrzewam należy do agencji (zwiedzimy studio nagraniowe, recepcje, garderobę itp.).  
  • Animowany film do piosenki Believe. Animacją zajęło się to samo studio, które w 2008 wypuściło remake popularnego, również w Polsce, anime Yattaman. Członkowie Arashi wcielili się kolejno w bohaterów serii anime Time Bokan (dwie serie z tego cyklu Yattaman (2.) i Yattodetaman/W Królestwie Kalendarza (5.) emitowane były kiedyś na kanale Polonia1 - miałam to szczęście i oprócz tego, że oglądałam obie produkcje to jeszcze co nieco z nich pamiętam). Twórcy bardzo dobrze oddali telewizyjny wizerunek Arashi: mamy Sho prowadzącego newsy, śpiącego na rybach Ohno, otoczonego zwierzakami Aibę, pochłoniętego grą na DS Nino oraz Juna amanta. Ta animacja to naprawdę miły dodatek, choć osoby które nie miały wcześniej styczności z którąkolwiek serią z tego uniwersum mogą poczuć się zagubione. 

+ Specjalną niespodziankę w postaci makingu do teledysku Crazy Moon - Kimi wa Muteki.  Zobaczymy tu: Ohno mylącego kroki, Sho mającego zwidy, Aibą walczącego z katarem siennym, Nino marudzącego na temat numeru skryptu, który dostał, Juna, którego skrypt zazwyczaj jest oznaczony numerem 1 oraz wiele wiele więcej (w tym sporo Ohmiyi <3). Polskie napisy do tego makingu można znaleźć na tutaj.

PODSUMOWANIE
Tu nie ma się nad czym zastanawiać, o trzeba mieć!!! 5x10 All the Best! Clips 1999-2009 to prawdziwa pozycja obowiązkowa dla każdego fana Arashi. Klipy z pierwszych dziesięciu lat działalności Arashi zebrane w jednym miejscu doskonale pokazują jak zmienili się nie tylko członkowie zespołu, ale również ich muzyka i technologia wykorzystywana przy tworzeniu teledysków.  

OCENA

OPAKOWANIE: 3/4
ZAWARTOŚĆ: 4/4 
DODATKI: 2/4

RAZEM 
3/4 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz